План-конспект урока английского языка учитель

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА

Учитель: Уварова Елена Юрьевна

Учебное заведение: ГОУ ЦО 987

Класс: 5в

Тема: «Общение» - «Communication»

Цель урока:

Научить детей запрашивать и получать информацию о возрасте, местонахождении и интересах других людей, а также различать различные виды общения.

Задачи урока:

  1. Воспитательные:

- воспитание уважительного отношения к стране, культуре и обычаям страны изучаемого языка;

- воспитание эстетического вкуса;

- воспитание внимательного отношения к собеседнику вовремя общения.

  1. Образовательные:

- формирование лексических навыков диалогической речи;

- формирование навыков чтения с извлечением заданной информации;

- формирование навыков аудирования;

- формирование навыков письма.

3. Развивающие:

- развитие интереса к изучаемому языку;

- развитие любознательности;

- развитие произвольного внимания.

ХОД УРОКА

МАТЕРИАЛЫ, ИСПОЛЬЗУЕМЫЕ НА УРОКЕ

1

НАЧАЛО УРОКА

Hello! Sit down, please!

We are going to visit some British radio stations, to phone Radio GWR in Bristol, to speak to the DJ, to write a postcard. We’ll listen to the dialogues, to read them, to complete a conversation.

But at first we’ll repeat the verb “to be” and some adjectives.

2

Фонетическая зарядка

Сначала мы сделаем фонетическую зарядку.

Для чего? Для того, чтобы правильно произносить слова, которые нам встретятся на уроке.

Listen and repeat!

A phone – a microphone

A number – a phone number

Radio – radio one – radio six – radio GWR

A card – a postcard

A code – a postcode

A bridge – the Clinton Suspension Bridge

Bristol

3

Систематизация грамматических знаний об использовании в речи глагола-связки “tobe

  1. Say after me!

I am…

  1. Way Ahead Level1 Game 5a

Drag the words into the gaps!

  1. Complete the dialogue with am-is-are!

Electrobox: We _______off to a radio station.

Noreen Alexander: This ___ Noreen Alexander on Radio Six. This _____”Children everywhere”. Today a boy __ visiting the programme. Let’s talk to Simon.

Where ___you from?

Simon: I_____from Scotland.

Noreen Alexander: How old are you?

Simon: I _____ thirteen.

  1. Read the dialogue!

P1 – P2

Smart Board

Way Ahead Level 1

Game 5a

Раздаточный материал

4

Формирование навыков аудирования c полным пониманием

  1. Listen to the dialogue and be ready to answer my questions!

  2. Answer!

  1. What’s the DJ’s name? – Noreen Alexander

  2. What’s the boy’s name? – Simon

  3. How old is Simon? – thirteen

  4. Where is Simon from? – He is from Scotland.

Bravo Video

L2 Lesson 17

5

Формирование навыков аудирования c извлечением заданной информации

  1. And now Tom invites us to visit the Radio GWR in Bristol. We are going by car.

  2. Video

  3. Listen and check the correct answer!

  1. Who is the song for?

Mark Turner – right

Sam Oliver

Danny Banks

  1. How old is Mark?

12

14 – right

13

  1. Where is the Radio Station?

In London

In Bristol – right

In Oxford

  1. What’s the DJ’s name?

Danny – right

Ben

Peter

  1. How old is Radio Station?

Four

Five – right

Seven

Where is Nikko from?

Brazil

Japan - right

Britain

  1. And now we are going on a sightseeing tour.

P1 – P2 are our guides

  1. Choose the correct answer!

  1. Bristol is

- a settlement

- a harbour town - right

- a castle

b. Bristol lies on the river

- Thames

- Severn

- Avon – right

c. Bristol is

- a modern city

- an old city - right

- a village

d. The Clifton suspension is a famous

- theatre

- memorial

- bridge – right

Project Video

Communication

Bristol – presentation

On the board

6

Формирование навыков чтения с извлечением необходимой информации

And now we are going to read the dialogue with Dave Turner – our DJ on the Radio One.

  1. Listen and read!

DJ: Hi! This is Dave Turner, your DJ on the Radio One Show. And here is our first caller today.

Hello. What’s your name?

Jane: Jane Hill.

DJ: Hi, Jane. How old are you?

Jane: I am twelve.

DJ: And who is your song for?

Jane: It’s for my brother. It’s his birthday today.

DJ: What’s his name?

Jane: Tony.

DJ: And how old is he?

Jane: He is thirteen.

DJ: Well, happy birthday, Tony, from your sister, Jane. OK, Jane. Thank you and goodbye.

Jane: Bye.

DJ: And now here is the song for Jane and her brother Tony. Their song is “Communication”.

Индивидуальное задание:

кроссворд во время чтения

СD Project 1

Listening 25

Раздаточный материал

кроссворд

  1. Read the dialogue! P1-P2

  2. Complete the table!

NAME

Jane Hill

AGE

twelve

SONG FOR

brother

NAME

Tony

AGE TODAY

thirteen

SONG

Communication”

On the Smart board

7

Формирование навыков диалогической речи

  1. And now we are going to phone Danny Banks on the Radio GWR.

P1 is a DJ, P2 is Simon Rogers.

Example:

Danny Banks – P1:

Hello! I am Danny Banks, your DJ on the Radio GWR. And here is our second caller today. Hello! What’s your name?

Simon Rogers – P2:

Hi! I am Simon Rogers.

P1: How old are you Simon?

P2: I am twelve.

P1: Who is your song for?

P2: It’s for my brother, Mike. It’s his birthday today.

P1: And how old is he today?

P2: He is ten.

P1: Well, happy birthday, Mike from your brother Simon. OK, Simon. Thank you and goodbye.

P2: Bye.

P1: And now here is the song for Mike and his brother Simon. Their song is …

  1. Sing the song!

SONG FOR MY FRIEND:

HELLO, I AM PETER.

AM I ON THE RADIO?

I AM FROM MOSCOW.

YES, IT IS A GREAT CITY, I KNOW.

MY SONG IS FOR MY FRIEND.

HE IS THIRTEEN TODAY.

PLAY A SONG FOR MICHAEL

YOU ARE OUR FAVOURITE DJ!

  1. Imagine your friend is twelve today.

P3 is a DJ, P4 is a caller.

Последний слайд из презентации

2 телефонные трубки

Audio CD

Song

8

Формирование навыков письма

And now we’ll write a postcard to the Radio Station GWR in Bristol.

Imagine Sandy is our pen friend. It’s her birthday soon. She is 14.

  1. Take the postcards!

At first we are going to write the address.

P1 – writes on the board

P2 – at the Smart Board - put the address in the correct order!

Dear Mr. Banks,

We are from Moscow.

Moscow is a beautiful city.

Our pen friend Sandy is 14 soon. Play a song for Sandy. You are our favourite DJ.

Hope you are well.

From

Sandy’s friends

Russia

Mr. Danny Banks

7 Market Street

Bristol

SW310QJ

England

Бланки открыток

Smart Board

9

Заключительный этап урока

  1. Запись домашнего задания

Написать открытку на радио и заказать для друга песню

  1. Подведение итогов урока

Что мы сегодня делали на уроке:

- посетили несколько радиостанций

- слушали диалоги

- читали диалоги

- звонили на радиостанцию

- учились оформлять открытку

- учились вести беседу, используя глагол-связку

  1. План-конспект урока английского языка по теме «Нужно ли ходить в школу ?»

    План-конспект
    Цель урока: развитие коммуникативной, социо-культурной, ценностно-смысловой компетенции у учащихся, совершенствование речевых лексических навыков по теме «Школа».
  2. План-конспект урока английского языка, 9 класс Дата

    План-конспект
    лексические единицы: (14): financier, villager, manager, governess, to suspect, motive, alibi, estate, revolver bullet, villain, innocent, attractive, a man of violent temper, to treat cruelly.
  3. План-конспект урока английского языка в 6 классе моу сош №12 на тему «My favourite clothes»

    План-конспект
    На доске написана скороговорка. Учитель читает ее сперва полностью, затем по одному слову, ученики повторяют за ним. Затем учитель спрашивает учащихся по-очереди прочитать скороговорку:
  4. План -конспект урока английского языка в 3 классе (второй год обучения) «Рождество в Англии»

    Урок
    Используемые технологии: коммуникативно-ориентированное обучение; личностно-ориентированное обучение; информационно-коммуникационные технологии; здоровье сберегающие технологии; дифференцированное обучение; игровые технологии.
  5. План-конспект урока английского языка в 3-м классе Тема : What time is it now?

    План-конспект
    - развивающая: тренировать внимание, логику и память на примере развивающих упражнений с лексикой; развивать навыки работы с компьютерной программой «Английский язык от A до Z»;
  6. План-конспект урока английского языка «Olympic Games»

    План-конспект
    Оснащение: применение ИКТ технологий, интерактивная доска, компьютер, мультимедийный проектор, магнитофон, программа Microsoft Power Point, ,картинки c Олимпийскими видами спорта.
  7. План конспект урока английского языка в 4 классе

    План-конспект
    ОБОРУДОВАНИЕ. Учебник «Enjoy English», таблица «Степени сравнения прилагательных», компьютер, мультимедийный проектор, раздаточные карточки для фонетической зарядки.
  8. План-конспект урока английского языка. «День руководителя» 4 марта 2009г. (домашнее чтение)

    План-конспект
    2. - Today we`ll work with chapters 5 and 6 of our home reading. As usually 2 students comes up to me and read, translate some parts of the text. 4 students work at the computer,fulfilling exercises, while others work in pares, reading to each other.
  9. План конспект урока английского языка в 5 классе по умк н. Н. Деревянко “ New

    План-конспект
    Дети: Мы употребляем Past Simple, когда говорим о действиях, которые произошли в прошлом. И когда есть слова-попутчики “yesterday”, “…years ago”, “last week, month, year, Sunday: и т.

Другие похожие документы..